اطلاعیه فروشگاه

مشتری گرامی، بخش ((پاسخگویی آنلاین)) سایت در پایین صفحه سمت راست پاسخگوی سوالات شما عزیزان است. درضمن مدیریت سایت با شماره 09356118602 درتلگرام بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما خواهد بود ((پس با اطمینان خرید کنید)) درضمن از آنجا که برخی از فایل ها از منابع گوناگون در ادوار مختلف تهیه گردیده، بدلیل دسترسی نداشتن به صاحبان آن ها، در صورتی که صاحب فایلی ازاین فروشگاه هستید و از این بابت رضایت ندارید، کافیست عنوان فایل را به شماره بالا ارسال کنید تا در اسرع وقت فایل مورد نظرتان حذف گردد. در صورت داشتن هرگونه سوال درباره نحوه سفارش و دریافت فایل می توانید از بخش گفتگوی زنده با پشتیبان پاسخ خود را دریافت نمائید. راهنمای خرید از سایت: www.uniqsell.ir/help.php

دانلود تحقیق در مورد نظريه انقلاب در انديشه امام خمينى

دانلود تحقیق در مورد نظريه انقلاب در انديشه امام خمينى

*******************************************************

لینک دانلود و خرید محصول در پایین همین صفحه

فرمت فایل: ورد (Word)

تعداد صفحات: 13 صفحه

قابل ویرایش و آماده چاپ

******************************************************* 

قسمتی از محتوای فایل جهت بررسی شما پیش از خرید در زیر نمایش داده شده است:

اين مقاله مى كوشد با بازسازى نظريه انقلاب در انديشه سياسى امام خمينى(ره) به ((درون فهمى انقلاب اسلامى)) نزديك تر شود و تبيين رساترى از علل و عوامل پيدايش انقلاب اسلامى ارائه دهد. تفاوت اين منظر با ساير تئورىهاى انقلاب آن است كه معمولا در اين تئورىها انقلاب به عنوان كليتى يك دست با تمام اركان و عناصرش مورد مطالعه قرار مى گيرد, در حالى كه در اين منظر, انقلاب نه از نگاه يك شخص ثالث بلكه از منظر ((رهبر انقلاب)) كه در تمام مراحل وقوعش نقش فعال و تعيين كننده اى داشته است بازخوانى گردد.
مقدمه
1. غايت وجودى2 يا معضله وجودى انسان3 در معرفت عرفانى امام خمينى, استكمال نفس يا عشق ذاتى و فطرى آدمى به جمال بارى تعالى و هويت مطلقه است. با اين همه آدمى در پيمودن راه كمال با دو دسته موانع درونى (منقاد تمناى نفس شدن) و موانع بيرونى (زير بار قدرت هاى سلطه گر بيرونى بودن و يا رفتن) رو به رو مى گردد, كه از ميان برداشتن آنها, تلاش وافر توإم با آگاهى را مى طلبد. بررسى موانع درونى استكمال نفس و چگونگى تعديل آنها در جدال با نيروهاى خير, موضوع علم اخلاق است و مبارزه عليه موانع بيرونى (استبداد) متعلق به حوزه سياست است; از اين رو مفهوم ((مبارزه و قيام)) فصل مشترك اخلاق و سياست است.

استبداد ـ و در تعبيرى سنتى تر قلدرى ـ صفت رذيله اى است كه در اثر عدم تهذيب نفس در آدمى ظهور كرده و به تدريج به ملكه اى پايدار تبديل مى شود; از اين رو استبداد در نظريه سياسى امام خمينى, وصف سلطان است نه خصلت سلطنت, اين كه با چه راهكارى مى توان به مبارزه عليه استبداد و در نهايت به تقليل يا حذف آن نايل آمد, پرسشى است كه امام خمينى پاسخ آن را در برون رفت مشروطيت نمى يابد و علاج آن را در انقلاب مى بيند.

بازسازى نظريه انقلاب

اولين نكته اى كه در بازسازى نظريه انقلاب در انديشه امام خمينى به چشم مى خورد, تفكيك بين دو انقلاب مادى و معنوى است كه هر يك داراى ويژگى هاى مخصوص به خود است. هرچند به گفته ايشان ((قوه مقاومت)) در قبال ستم و بى عدالتى دولت, جزو ((طبيعى ساختمان بشر))16 است, لكن غايت از شوريدن و انگيزه مقاومت كردن, وجه تمايز بين اين دو انقلاب است. از نظر امام خمينى, ((همه انقلابات به جز انقلاب اسلامى, به دنبال اهداف مادى بوده و در حصار از ميان رفتن يك حكومت و روى كارآمدن حكومتى ديگر محدود مانده اند)).

پى نوشت ها

1دانش آموخته حوزه علميه قم و فارغ التحصيل كارشناسى ارشد علوم سياسى دانشگاه باقرالعلوم(ع) .
2. Telos
3. Ontological Problematic

4.امام روح الله خمينى, ولايت فقيه, ص 40.
5. دكتر فرهنگ رجايى.
6. سيدحميد روحانى, نهضت امام خمينى, ج 2, ص 703 و نيز سند 254 (متن دستخط امام خمينى در ص 994).
7.صحيفه نور, ج 1, ص 590 . امام در اين جا ديدگاه هاى آقايان شريعتمدارى, بازرگان و ميناچى را نقد مى كند, ازاين رو در پاسخ به نامه آيه الله نجفى مرعشى با صراحت مى نويسد: ((ما همه موظف هستيم كه از پا ننشينيم تا سقوط سلسله بى حيثيت پهلوى)) ـ (همان, ج 1, ص 601).
8.همان, ج 2, ص 483.
9.به نقل از: محمد شفيعى فر, درآمدى بر مبانى فكرى انقلاب اسلامى, ص 278.
10.مهم ترين نظريه پردازان كلاسيك انقلاب عبارتند از: ماركس, دوركهايم, پاره تو, وبر و دوتوكويل.
11.نظريه هاى متإخر تبيين انقلاب, در دو سطح خرد و كلان, قابل بررسى اند:
الف) نظريه هاى سطح خرد: 1ـ نظريه هاى روان شناختى; 2ـ نظريه هاى اقتصادى يا گزينش عقلانى.
ب) نظريه هاى سطح كلان: 1ـ نظريه هاى جامعه شناختى, مثل ((تحليل تاريخى مقايسه اى و انقلابات نوساز)), برينگتون مور در كتاب ريشه هاى اجتماعى ديكتاتورى و دمكراسى يا ((تبيين انقلاب هاى اجتماعى)) و تدا اسكاچ پل در كتاب دولت ها و انقلاب هاى اجتماعى; 2ـ نظريه هاى سياسى, مثل نظريه ((توسعه ناموزون)) ساموئل هانتينگتون يا ((الگوى سياسى بسيج منابع)) چارلز تيلى.
12.وقوع دو انقلاب در اواخر دهه 1970 در ايران و نيكاراگوا همراه با ناآرامى ها, شورش ها و قيام هاى وسيع مردمى در بسيارى از بخش هاى جهان سوم, به نسل جديدى از نظريه پردازان در مورد انقلاب شكل داد. اينان با بررسى نقادانه نظريه هاى قبلى به اين نتيجه رسيدند كه بسيارى از آن نظريه ها, انتزاعى, غيرتاريخى و يك سونگرند, حال آن كه انقلاب ها مانند بسيارى ديگر از پديده هاى اجتماعى, پيچيده تر از آنند كه بتوان همه آنها را در قالب واحدى تبيين كرد. از اين دسته مى توان به كوشش هاى جان فوران, جف گودوين و جان والتون اشاره كرد.
13.از ميان اين نظريه ها مى توان به پنج تبيين اشاره كرد:
الف) تإكيد بر اهميت فرهنگى انقلاب, مانند على دوانى در كتاب نهضت روحانيون ايران, حامد الگار در كتاب ريشه هاى انقلاب اسلامى و آصف حسين در كتاب ايران اسلامى, انقلاب و ضد آن.
ب) عوامل اجتماعى ـ اقتصادى, مانند رابرت لونى در كتاب ريشه هاى اقتصادى انقلاب ايران, محمد على همايون كاتوزيان در كتاب اقتصاد سياسى ايران و تدا اسكاچ پول در مقاله ((دولت تحصيل دار و اسلام شيعى در انقلاب اسلامى)).
ج ) عوامل روان شناختى, مانند ماروين زونيس در كتاب شكست شاهانه و فرخ مشيرى در كتاب دولت و انقلاب اجتماعى در ايران.
د) رهيافت سياسى مانند, يرواند آبراهاميان در مقاله ((علل ساختارى انقلاب ايران)) و ميثاق پارسا در كتاب ريشه هاى اجتماعى انقلاب ايران.
ه' ) رهيافت چند سببى, مانند مايكل فيشر در كتاب ايران از اختلاف مذهبى تا انقلاب, نيكى آر.كدى در كتاب ريشه هاى انقلاب ايران و فرد هاليدى در مقاله ((انقلاب ايران: توسعه ناموزون و مردم گرايى مذهبى)). (جهت مطالعه ر.ك: عبدالوهاب فراتى رهيافت هاى نظرى بر انقلاب اسلامى و بهزاد دوران, ((بازسازى نظريه انقلاب در آثار امام خمينى (ره))), نامه پژوهش (ويژه انديشه هاى فرهنگى امام خمينى), ش 8 , ص 7 ـ 50).
14.اصغر افتخارى, ((تئورى انقلاب از ديدگاه امام خمينى (ره))) كتاب ماه (30 فروردين 1378).
15.بهزاد دوران, پيشين. نگارنده با برخى از استنتاجات نظرى آقاى دوران در بازسازى نظريه انقلاب در آثار امام خمينى(ره), موافق نيست و آنها را نمى پذيرد. 16.صحيفه نور, ج 7, ص 169.
17.همان, ج 19, ص 269.
18.همان, ج 20, ص 63 .
19. همان, ج 5 , ص 173.
20.همان, ج 3 , ص 204 ـ 207.
21.در جستجوى راه از كلام امام, (دفتر دهم: انقلاب اسلامى), ص 161.
22.صحيفه نور, ج 11, ص 88 ـ 89 . 23.ولايت فقيه, ص 177.
24.صحيفه نور, ج 3 , ص 4 ـ 8 .
25.همان, ج 19, ص 269 ـ 270.
26.همان, ج 9, ص 206.
27. در جستجوى راه از كلام امام, ص 46. 28.صحيفه نور, ج 7, ص 169.
29.همان, ج 5 , ص 227.
30.همان.
31.همان, ج 7, ص 72.
32.همان, ص 279.

چون فقط تکه هایی از متن اصلی برای نمونه در این صفحه بارگذاری شده ممکن است هنگام انتقال مطالب از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درست درج نشوند ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است 

متن کامل این فایل با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند را می توانید درپایین صفحه دانلود نمائید 

لینک دانلود پایین صفحه


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
www-uniqsell-ir_1007_1838298_7454.zip32.2k

دانلود تحقیق در مورد نقش ولايت فقيه در پايداري انقلاب اسلامي

دانلود تحقیق در مورد نقش ولايت فقيه در پايداري انقلاب اسلامي ******************************************************* لینک دانلود و خرید محصول در پایین همین صفحه فرمت فایل: ورد (Word) تعداد صفحات:  13 صفحه قابل ویرایش و آماده چاپ *******************************************************   قسمتی از محتوای فایل جهت بررسی شما پیش از خرید در زیر نمایش داده شده است:  مقدمه پيروزى انقلاب مقدس اسلامی همه معادلات ج ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

دانلود تحقیق در مورد نقش زنان در انقلاب اسلامی

دانلود تحقیق در مورد نقش زنان در انقلاب اسلامی ******************************************************* لینک دانلود و خرید محصول در پایین همین صفحه فرمت فایل: ورد (Word) تعداد صفحات:  19 صفحه قابل ویرایش و آماده چاپ *******************************************************   قسمتی از محتوای فایل جهت بررسی شما پیش از خرید در زیر نمایش داده شده است: مقدمه            در ای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

دانلود تحقیق در مورد آثار جهانی انقلاب اسلامی

دانلود تحقیق در مورد آثار جهانی انقلاب اسلامی  ****************************************************** لینک دانلود و خرید محصول در پایین همین صفحه فرمت فایل :  ورد (Word) قابل ویرایش و آماده چاپ ******************************************************   قسمتی از محتوای فایل جهت بررسی شما پیش از خرید در زیر نمایش داده شده است :  تعداد صفحات : 13 صفحه چکیده : آثار جهانی انقلاب اسلامی و ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

دانلود تحقیق نقش امام خمینی در انقلاب اسلامي

دانلود تحقیق نقش امام خمینی در انقلاب اسلامي   چکیده امریکا در ایران پایان داده، قوی­ترین رژیم خاورمیانه را ساقط نماید. این مسئله، به یقین حاکی از قدرت بسیج‌کنندگی امام خمینی(ره) بوده است. در واقع، قدرت نرم، ابعاد و ماهیت انقلاب اسلامی و آموزه‌های دینی آن با گسترة انسان­شناسانه، هستی‌شناسانه و معرفت­شناسانه از ابعاد قدرت نرم مورد نظر ژوزف نای و دیگر اندیشمندان غربی متفاوت است. امام خمینی(ره) با اتکال به خدا، ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

ابزار وبمستر

پشتیبانی


فايل مورد نظرتان را در اين↓ بخش جستجو کنيد

تبليغات بنري

filesell filesell
کمک به سازمان خيريه محک عضويت در کانال تلگرام گروه

هدایت به بالای صفحه